تماسهايي که ارزان تمام ميشوند

ميلیونها نفر از مردم در سر تا سر جهان از اينترنت براي صحبت کردن با يکديگر آن هم به صورت بسيار ارزان قيمت يا در برخي موارد حتي رايگان بهره ميگيرند. برنامه ي Click online که يکي از توليدات شبکه ي تلويزيوني BBC World میباشد در تحقیقی به بررسی این مقوله و اینکه آیا تماس های تلفنی اینترنتی روزی جایگزین خطوط ثابت تلفن و شبکه های پرخرج موبایل خواهند شد پرداخته است. آنچه در زیر آمده است ترجمه ی خلاصه ی کوتاهی از این تحقیق میباشد.

در دنیای امروز که عملا دیگر هیچ سرویسی رایگان نمیباشد چگونه میلیونها نفر از مردم تماسهای تلفنی طولانی مدت آن هم به صورت رایگان برقرار میکنند؟ نسل جدید سرویسهای مخابراتی که بر مبنای Voip گسترش یافته است عملا این امکان را برای مردم فراهم می آورد.

تا به امروز مشکل این دسته از تماسها قطع شدن های مکرر یا تاخیر در ارسال اصوات بود که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن خطوط Broadband این مشکلات نیز تا حد بسیار زیادی برطرف شده اند و کیفیت تماس ها بسیار بالا رفته است. برقراری تماس بر روی اینترنت بسیار ارزان است زیرا تمام شبکه یی که بین شما و کسی که با آن صحبت میکنید محدود میشود به پاکتهای دیتایی که در حال حمل مکالمه ی شما هستند.

Net upstarts are undermining old-fashioned phone firms معروف ترین کمپانی فراهم کننده ی تماس های تلفنی اینترنتی Skype میباشد که تنها ۱۸ ماه از تاسیس آن میگذرد. بسیار جالب است که تا به حال ۸۰ میلیون نفر از مردم نرم افزار رایگان این کمپانی را جهت برقراری تماس تلفنی اینترنتی دانلود کرده اند و بیش از نیمی از این افراد به صورت منظم و دائمي از این نرم افزار استفاده میکنند.

دسترسی و شیوه ی استفاده از این نرم افزار بسیار ساده است و کل عملیات دریافت و نصب آن تنها ۵ دقیقه طول میکشد٬ همچنین برقراری تماسهای تلفنی بین کاربران Skype نیز کاملا رايگان است.

Nikas Zennstrom رئیس کمپانی Skype که پیش از این نیز شبکه ی به اشتراک گذاری فایل Kazza را بنیان نهاده است میگیوید آماده است تا موج جدیدی را در اینترنت پدید آورد. او می افزاید: "شما برای ارسال یک ایمیل یا نمایش یک صفحه ی وب در مرورگرتان هرگز هزینه یی را متحمل نمیشوید٬ این مثال برای سایر تکنولوژی هایی که به اینترنت وابسته هستند نیز تقریبا مصداق دارد. بهتر بگوییم همه چیز کاملا رایگان است!"

"یکی از دلایلی که سبب شده است Skype بسیار موفق گردد و محصولات این کمپانی بسیار سریع در اینترنت رشد نماید سهولت در استفاده ی از آنهاست٬ شما یک نرم افزار را دانلود میکنید و سپس از آن استفاده مینمایید. درست به همان سادگی که صفحات وب را در مرورگرتان مرور میکنید."

استفاده از تکنولوژِی Voip در تماسهای تلفنی بین المللی تا حد بسیار زیادی سبب کاهش هزینه ها میشود٬ اما به خاطر داشته باشید Voip کاملا رایگان نیست. البته به این نکته باید اشاره کرد هزینه های تماسی که از طریق Voip برقرار میگردد در مقابل هزینه هایی که برای برقراری تماس از طریق خطوط ثابت یا تلفنهای موبایل میبایستی متحمل شوید بسیار ناچیز است.

مزیتهای Voip فقط به کاهش هزینه ها محدود نمیشود. در Voip چیزهایی امکان پذیر است که در سایر سیستمهای تلفنی امکان پذیر نیست. برای مثال با استفاده از سیستم Vontage که با یک روتر و یک اتصال Broadband کار میکند شما میتوانید همه جا تلفن ثابت خودتان را به همراه داشته باشید!

Kerry Ritz یکی از مسولان Vonage میگوید٬ اگر شما عضو Vonage در انگلستان باشید دستگاه سازگار کننده ی تلفنتان را به همراه خود به فرانسه یا اسپانیا دو کشوری که بیش از یک میلیون انگلیسی خانه ی دومشان در آنهاست ببرید و سپس سرویس Vonage تان را به یک خط Broadband متصل سازید آنگاه میتوانید همانگونه که در انگستان بوده اید به تلفنهایتان پاسخ دهید یا تلفن بزنید.

در این حالت هزینه های تماس های تلفنی تان با هزینه ی تماس هایتان در انگلستان برابری میکند و شما هیچ هزینه ی اضافی بابت دوری مسافت یا حضورتان در کشوری غیر از انگلستان متحمل نمیشوید و بهتر بگوییم دیگر مسافت در هزینه ها تاثیری نخواهد داشت.

With some VOIP systems, you do not even need a PC to make a callاما چیزی که مسلم است در هر جایی که شما بخواهید از این سرویس بهره بگیرید میبایستی یک اشتراک Broadband در اختیار داشته باشید. همچنین شما میتوانید اجازه ی استفاده از یک کد منطقه یی را خریداری نمائید و سپس تماسهایتان را به گونه ی برفرار نمائید که گوئی در شهر یا کشوری هستید که اجازه ی استفاده از کدش را خریداری کرده اید٬ سرویس مذکور در حال حاضر فقط در انگلستان و شمال امریکا ارائه میشود و شما میبایستی به صورت ماهیانه حق اشتراکی را برای استفاده از آن پرداخت نمائید. البته این حق اشتراک آنقدر ناچیز است که با رایگان بودن این سرویس فرقی ندارد.

این قابلیت که سبب شده است تا ما خودمان را از دست شرکتهای ارائه دهنده خطوط بین المللی تلفنهای ثابت رها سازیم چندان خوشایند این شرکتها نیست٬ زیرا دیگر هزینه ی شارژی برای تماسها پرداخت نمیشود و قیمت تماسهای بین المللی با قیمت تماسهای محلی برابری میکند.

عوامل مذکور سبب شده است تا شرکتهای مخابراتی بین المللی و ملی برای سر پا ماندن تدابیر تازه یی را اتخاذ کنند٬ به عنوان مثال شرکت ملی مخابرات هلند موسوم به KPN قصد دارد نیروی انسانی خود را به نصف کاهش دهد٬ زیرا این شرکت معتقد است تکنولوژِی Voip سبب شده است تا درآمدهای شرکت ملی مخابرات هلند به نصف کاهش یابد.

شیوه ی برقراری تماسهای تلفنی در لهستان نیز کاملا دگرگون شده است. بعد از سالها زندگی با هزینه های سنگین تلفن و تحمل انحصاری مجازی بر این تماس ها حالا عده ی کثیری از لهستانی ها از Skype بهره میگیرند٬ تعداد کاربران لهستانی Skype بسیار بیشتر از کاربران این نرم افزار در سایر کشورهای اروپاییست.

در ژاپن برآورد میشود در حال حاضر از هر ۱۰ تماس تلفنی ۳ تایش از طریق خطوط Broadband صورت میپذیرد و در افریقا صورتحسابهای تلفن در کشورهای کنیا٬ نیجریه و افریقای جنوبی کاهشي ۷۰ درصدی را بیان میکنند. شبکه ی ملی مخابرات افریقای جنوبی برای کسب ثبات مجدد و پایداری خودش رو به ارائه ی سرویسهای Voip آورده است.

With some VOIP systems, you do not even need a PC to make a callاما آیا ما واقعا علاقه مندیم برای تماسهای تلفنی مان وابسته به کامپیوترهای شخصیمان باشیم؟ آیا راحتی که در برقراری تماس از طریق موبایلمان داریم را میتوان از طریق کامپیوتر لپ تاپی که میبایستی همواره با خود حمل کنیم و محتاج یک خط ارتباطی بیسیم مناسب است تجربه کنیم؟

حمید اخوان یکی از برجستگان T-Mobile معتقد است٬ Voip نمیتواند تاثیر چندانی بر صنعت تلفنهای موبایل بگذارد٬ زیرا آسودگی و سهولتی که در برقراری تماس از طریق موبایلها فراهم میگردد را ابزار دیگری دارا نیست.

اما اپراتورهای موبایلها با تکنولوژی های ارتباطات اینترنتی چندان رابطه ی خوبی ندارند. شاید همه ی ما به اولین کافه ی محلی بیسیم محلمان برای یک تماس تلفنی طولانی مدت هجوم نبریم٬ اما مقایسه هزینه ها نشان میدهد رقمی که میبایستی برای شارژ یک تماس بین المللی از طریق لپتاپمان بپردازیم در مقایسه با شارژ همان تماس از طریق موبایلمان بسیار رقم ناچیزی است.

تولید کنندگان گوشی های موبایل نیز به خوبی متوجه مسئله ی مذکور شده اند به عنوان مثال Motorola و Siemens هر دو مشغول توسعه ی گوشی هایی هستند که قابلیت تماسهای تلفنی اینترنتی را نیز دارا باشند.

دوباره تماسها رایگان تمام نمیشود زیرا فراهم آورندگان سرویسهای اینترنت بیسیم برای سرویسی که ارائه میکنند شارژی را مطالبه مینمایند ولی اکثر آنها دیگر برای تماسهای تلفنی اینترنتی کارمزدی را از کاربرانشان دریافت نمیکنند. اما بر سر تماسهای Voip هنوز موانع بسیاری موجود است و کیفیت این تماسها نیز همیشه به خوبی کیفیت تماسی که از طریق یک خط ثابت موبایل برقرار شده است نمیباشد ولی بدون تردید همواره صحبت کردن از طریق اینترنت بسیار ارزان تمام میشود.

در آینده شاید ما برای دقیقه به دقيقه صحبتهایمان پول پرداخت نکنیم ولی هرگز هم نباید انتظار سرویسهای ارتباطی ۱۰۰ درصد رایگانی را داشته باشیم زیرا هر سرویسی بالاخره ابزارهایی را نیازمند است.

[ + منبع: X party به نقل از BBC World - Tech ]


Excerpt / It's cheap to talk, on the net: Millions of people around the world have started using the internet to talk to each other very cheaply or for free. Dan Simmons investigates whether the phenomenon could ever replace fixed line and mobile calling. [ + Read full story in BBC World / Click online ]

2 comments:

Mehrdad said...

بابا ایول
خیلی کارت درسته

Anonymous said...

سلام
مقاله خوبی بود البته در کانادا نزدیک به یک سالی هست که از سرویس VOIP
خیلی ارزان استفاده میکنیم
Primus.ca