رازهای موفقیت گوگل

در روز چهارشنبه مدير بخش مهندسي گوگل Urs Hoelzle اطلاعاتي را درباره ي نحوه ي راه اندازي و مديريت ديتا سنترهاي گوگل ارائه کرد٬ و اين امر باعث شد بسياري از مردم متوجه شوند که نحوه ي مديريت گوگل در اين بخش حتي جالب تر از الگوريتم هاي جستجوي اين کمپاني ميباشد.

Hoelzle که در کنفرانسي مربوط به برنامه نويسي در زمينه هاي مختلف موسوم به EclipseCon سخنراني ميکرد ميگويد گوگل به جاي اينکه شالوده ي کامپيوتري خود را با ده ها ميليون دلار بنا کند با چندين ميليون دلار بنا کرده است و اين امر فقط از يک راه امکان پذير شده آن هم توجه مسئولان اين کمپاني به قيمت سخت افزارها تهيه ي ماشين ها و سيستم هاي ارزان قيمت کارا آن هم متناسب با نياز کمپاني است٬ به عنوان مثال مهندسين گوگل با تحقيقي که انجام دادند متوجه شدند تهيه سرورهاي پرقدرت آخرين مدل مجهز به ۸ پردازنده بسيار بيشتر از دو جين از سرورهاي رايج موجود در کمپاني هاي کوچک که به وسيله آنها ميتوان يک شبکه قدرتمند را راه اندازي کرد هزينه در بر خواهد داشت. سپس گوگل راه حلي براي ايجاد چنين شبکه يي پيدا کرد تا اگر يکي از ماشين هاي شبکه از مدار خارج شد شبکه از کار نيفتد و افت نيز نکند٬ و البته اين را هم بايد به خاطر داشت که کامپيوترهاي شخصي و يا انچه که در زيربناي گوگل به کار رفته است در شرايط ايده آل ممکن است هر سه سال يکبار بر اثر خطاي نرم افزاري و يا مشکلات سخت افزاري دچار کرش و ازکارافتادگی شود.

در مقياس گوگل...اگر شما هزاران کامپيوتر شخصي داشته باشيد٬ ميتوانيد انتظار از کار افتادن و يا خطا کردن يکي از آنها را در هر روز داشته باشيد٬ خوب پس بنابراين مي توانيد به صورت خودکار پيش بيني اين خطا ها و رفع آنها و يا حتي تامين قواي جايگزين در حين به وجود آمدن اين خطاها را نيز بکنيد.

Urs Hoelzleگوگل نياز نرم افزاري اش را سعي ميکند تماما خودش تامين نماید و رو به اجاره ي نرم افزارها نياورد به عنوان مثال کمپاني براي خودش فايل سيستمي موسوم به Google File System نوشته و ابداع کرده است که قادر است بلوکهاي حجيم ۶۴ مگابايتي ديتا را مديريت نمايد. فایل سیستم گوگل یه گونه یی طراحی شده بود که بتواند خطاهایی از جمله از کارافتادن و یا خطا در هارد دیسک و یا خروج از شبکه را بر عهده بگیرد و در اصل بتواند پاسخگوی خطاهای عمومی و روزمره سیستمهای کمپانی باشد.

Hoelzle میگوید زمانی میتوانی در برابر خطاهای نرم افزاری دوام بیاوری که منتظرشان باشی٬ و این همان سیاستی است که سبب شد گوگل بتواند با استفاده از کامپیوترهای شخصی ارزان قیمت سرویس های اینترنتی قدرتمند ارائه کند. سرورهای گوگل بر اساس PC که تعداد آنها یه هزاران عدد میرسد نسخه یی از لینوکس که بر مبنای لینوکس ردهت است را اجرا میکنند انتخاب سیستم عامل مناسب به عنوان قلب سرورهای کمپانی و کارا نگاه نداشتن آن کار آسانی نیست و کمپانی میبایستی توجه زیادی به این امر مینمود.

همچنین کمپانی سیستمی را ابدع کرد تا قادر به مدیریت مقدار حجیمی از دیتا باشد و در عین حال توان پاسخگویی سریع به درخواستها و جستجوها را نیز دارا باشد. گوگل در اصل دنیای وب را به میلیونها قطعه ی کوچک تقسیم نموده است و اگر قطعه یی در اثر خطا از کار بیفتد قطعات زیادی وجود دارند تا این خلا را جبران نمایند. خیلی اعجاب انگیز نیست که کمپانی فهرستی از واژه های پدید آمده در وب را به وجود آورده است٬ در عین حال گوگل سرورهایی را به ذخیره سازی صفحات وبی اختصاص میدهد که دائما در حال بررسی آنهاست تا نتایج جستجو هرگز بی محتوا و بدون پشتوانه نشوند.

یکی از شاهکارهای مهندسی گوگل نوشتن برنامه هایی بود که میبایستی به صورت یکسان بر روی هزاران سرور گوناگون عمل میکردند و سپس این قابلیت را دارا باشند تا ابزارهای سفارشی به آنها افزوده شود٬ ابزار برنامه نویسی گوگل موسوم به MapReduce ٬ که وظیفه راه اندازی اتوماتیک مجدد برنامه های گوگل در حین مواجه با خطا را برعهده دارد یکی از ابزارهای است که نقش به سزایی در کاهش هزینه های گوگل داشته است.

Hoelzle به این نکته اشاره میکند که هزینه ها یکی از رکنهای اساسی کار هستند یا بهتر بگویم هزینه ها و زمانی که شما برای برنامه نویسی صرف میکنید تا چیزی مفید را به وجود آورید٬ به همین منظور گوگل در سالهای گذشته رو به ابداع و استفاده از ابزاری به نام MapReduce آورده است.

نهایتا گوگل سعی کرده است زمینه های مختلف کاری خود را دسته بندی کند و برای کارمندانش برنامه ی زمانی دقیقی پدید آورد و در اصل تلاش کرده است تا نیروی کاری اش را به گونه یی تقسیم کند که پا به پای ماشینهایش جلو روند. Hoelzle یکی از موارد مهم دیگری را که گوگل میبایستی به آن توجه نماید هزینه ی انرژی مصرفی دیتا سنترهایش بوده است٬ گوگل کمامان نیز به دنبال راه حلهایی برای کاهش هزینه هایش و در عین حال افزایش کارایی دیتا سنترهایش است کاری که همواره یکی از سیاستهای اصلی گوگل بوده و هست.

[ + منبع: X party به نقل از CNet ]


Excerpt / Google's secret of success? Dealing with failure: On Wednesday, Urs Hoelzle, a vice president of engineering and of operations at the search giant, shed some light on how Google's data centers operate. Many people consider the company's operations expertise more valuable than the actual search algorithms that launched the enterprise. [ + Read full story in CNet ]

1 comments:

امیر said...

دست درد نکنه وقاله بسیار جالبی بود.