گوگل سرویس ذخیره و توزیع ویدوئویش را راه اندازی کرد

[ + ترجمه: رضا مقدری ]
درست زماني که بازار موسيقي آنلاين مشغول وقف دادن خودش با سران صنعت ضبط موسيقي و مشتريانش مي بود و رشدي نسبتا قابل قبول را بدست آورده بود٬ گوگل مشغول کار بر روي ابزاري گرديده بود که به بسيار فراتر از موسيقي و اصوات ميپرداخت. اين کمپاني مشغول تهيه کردن يک پلتفورم براي پخش و توزيع ويدئو بود که يک اکوسيستم از سرويسها را براي توليد کنندگان محتوا٬ ناشرين و کاربران سطح بالا فراهم مي آورد.

گوگل تست اولين نسخه از موتور جستجوي ويدئويش را در ابتداي ماه ژانويه آغاز نمود که قادر بود در عنواين برنامه هاي کانالهاي مختلف تلويزيوني جستجو نمايد. کاربران با استفاده از اين موتور جستجو ميتوانستند تصاوير محدودي از برنامه هاي تلويزيوني خود را ببينند و يک شرح نه چندان کامل مرتبط با آن را مطالعه نمايند ولي به دليل محدوديت مربوط به مسائل حقوق معنوي کانال هاي تلويزيوني و غيره امکان ديدن کامل برنامه و يا خواندن شرحي کامل از آن امکان پذير نبود.

تمامي موارد بالا شايد باعث گرديد تا گوگل به فکر ايجاد تغييرات اساسي در سرويس ويدئوييش بيافتد. گوگل اولين فاز از برنامه ي آپلود ويدئويش موسوم به Google video upload که در هفته ي گذشته توسط لري پيج يکي از سران و موسسين گوگل توضيحات مختصري درباره ش داده شده بود را عرضه کرد. اين برنامه کاربران را قادر ميسازد تا در گوگل عضو شده و فايلهاي ويدوئوي شخصيشان را بر روي گوگل در جايي که اين فايلها فهرست و طبقه بندي ميشوند و به بخشي از نتايج جستجو بدل ميگردند آپلود نمايند.

اما گوگل قصد ندارد آرشيو وسيعي از ويدئو بلاگها را پديد آورد و در عوض صاحبين محتوا ميتوانند بر حقوق معنوي آثارشان مالکيت کامل داشته و بر روند توزيع و ارائه ي آنها توسط گوگل کاملا نظارت کنند و حتي براي ويدئوهايشان قيمت نيز تعيين نمايند. کاربران هم قادر خواهند بود تا ويدئوها را به صورت مستقيم در گوگل جستجو نموده٬ خلاصه يي از آنها را و يا ويدئوها را به صورت کامل مشاهده کنند و يا برخي از آنها را خريداري نمايند.

گوگل براي اطمينان در حمايت از محدوديت هاي مربوط به کپي رايت مکانهاي معيني و محدوديتهاي خاصي را براي کپي کردن و به اشتراک گذاشتن فايلهاي ويدئويي در نظر گرفته است.

گوگل در حال حاضر يک ابزار نرم افزاري را براي آپلود کردن ويدوئها با استفاده از يک ارتباط broadband توليد کرده است. شايان ذکر است که ابزار مذکور پتانسيل رقابت با سرويسهايي همچون iFilm و AtomFilms را دارا ميباشد.

اگرچه لري پيج از اين سرويس به عنوان تجربه يي جديد ياد ميکند اما گوگل به توانايي آن در کسب و ايجاد در آمد ميانديشد. گوگل قسمتي از درآمد حاصل از فروش ويدئوها را به پوشش هزينه هاي سرويس مذکور اختصاص خواهد داد.همچنين اين کمپاني به صورت مستقيم پايگاهي را براي ايستگاه هاي تلويزيوني تاسيس خواهد نمود و بر روي آن دست به ارائه صدها ساعت ويدئو و محصولات ويدئويي اين ايستگاه ها خواهد زد.

در حال حاضر گوگل ميبايستي از محتواي ويدوئويي موجودش فهرستي را تهيه نمايد تا جستجوي ويدئويش و سيستم توزيع مرتبط با آن را پايدار سازد. بر طبق اعلام گوگل برنامه ي اين کمپاني ايجاد مجموعه ي بينظير از فايلهاي ويدئويي ميباشد و به همين منظور آنها پذيراي فايلهاي ويدئويي با هر حجم و مدتي ميباشند. پس اگر شما ويدئو يا ويدئوهايي داريد که ميخواهيد دنيا آنها را ببينند باگوگل همراه شده و نشان دهيد که چه در چنته داريد.

بر طبق قوانين آپلود ويدئوي گوگل ويدئوهايي که آپلود ميشوند نميبايستي غيراخلاقي يا حاوي محتواي پورنو باشند.


+ توضيح نگارنده: برنامه ي Google Video Uploader v1.0 در حال حاضر کاربرن را قادر ميسازد تا فايلهاي ويدئويي با فرمتهاي mpg, .mpeg, .avi, .ra, .ram, .mov, .wmv, .asf. را آپلود نمايند. اگر شما به اشتراکتان فايلي را آپلود نماييد که نام آن با يکي از فايلهايي که سابقا آپلود کرده ايد يکي باشد فايل قديمي شما پاک خواهد شد. بعد از آپلود کردن فايل توسط آپلود کننده ي ويدئوي گوگل ميبايستي بخش اطلاعات مرتبط با ويدوئيتان را تکميل نماييد تا مراحل آپلود ويدئويتان را کامل کرده باشيد.

[ + Download Google Video Uploader v1.0 ]
[ + Google Video Uploader Home ]
[ + Google Video Information ]
[ + Google Video Upload FAQ Page ]
[ + some screenshot from Google Video Uploader v1.0 ]
[ + پست های مرتبط: گوگل به سرویس ویدئو بلاگ می اندیشد ]
[ + منبع: X party به نقل از BetaNews.Net ]


Excerpt / Google Preps Video Distribution Service: While online music stores begin to gain acceptance among the recording industry and consumers alike, Google is looking to a future beyond just audio. The company is preparing a video distribution platform that provides a complete ecosystem of services for content producers, publishers and end-users.
Google began testing its prototype video search engine in January, which scours the closed captioning text of television shows from a variety of channels. Users can view still images from a segment, but due to unsettled licensing issues, cannot see video clips nor read full transcripts.
That may be about to change, however. Google is rolling out the first phase of its Video Upload Program, which was briefly outlined by company co-founder Larry Page last week. The program enables users to sign up and upload their personal videos to Google, where they will be indexed and integrated into search results. [ + Read full story in BetaNews.Net ]

0 comments: